Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
ANO je na vzestupu, ale máloco trvá věčně – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Neděle

12

Leden 2014

ANO je na vzestupu, ale máloco trvá věčně

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Nemilosrdný koloběh politiky semlel i HZDS a někdejší hybatel slovenského dění se na počátku letošního roku oficiálně, rozhodnutím o zániku na mimořádném sjezdu, odebral do hlubin zapomnění. Domácí protějšek při dělení federace – ODS – má sice taky na kahánku, ale zatím se ještě stále drží na parlamentní úrovni.

Zatímco na Slovensku postupem času převzala roli dominantního politického hráče („třetí cesty“) strana Smer-SD Roberta Fica, v Česku se karty potenciální nové éry teprve rozdávají. Je docela dobře možné, že tuzemským Smerem se stane hnutí ANO. Rozkročeno je velmi široce a nemusí se trápit mantinely ideologického zaměření. Navíc má dost (ekonomických) sil na běh na hodně dlouhé trati. Pokud se Andreji Babišovi v budoucnu skutečně povede převálcovat konkurenty, politickou řeku Styx pravděpodobně překročí – stejně jako u sousedů HZDS – i ODS. Jediným osiřelým a notně hubeným zástupcem pravice na domácí scéně pak bude TOP 09. ČSSD si nejspíše rovněž značně pohorší, jelikož „všelidové“ ANO také jí přetáhne řadu voličů.

Zástupci starých stran se sice možná pokusí – ve snaze zabránit nastíněnému scénáři – tu a tam zastavit klesající preference opakováním různých razantních prohlášení na adresu ANO a Andreje Babiše, avšak zřejmě bez valného efektu. Lidé už zkrátka nevěří rétorickým cvičením a posuzují politiky podle skutků.

Charles de Gaulle vzápětí po vstupu USA do 2. světové války řekl, že nic nemůže odolat síle amerického průmyslu a že válka teoreticky skončila, byť se ještě několik let povedou líté boje. Skoro by se chtělo říct, že nic v Česku neodolá finanční síle Andreje Babiše. Ještě větší hráči než on do politiky nevstoupili a tradiční strany vedou spíše ústupový boj.

Máloco ale trvá věčně a na ANO čeká řada nášlapných min, zvláště když Babišův tým je tak různorodý a náchylný ke kotrmelcům. Bude záležet jen na starých tradičních stranách, jestli přesvědčí každodenní poctivou politikou voliče, že si opět zaslouží důvěru místo široce rozkročených názorových proudů, které jsou téměř vždy protestní.

 

 

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.