Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Atentát na Číňany byl bláhovým gestem – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pondělí

28

Březen 2016

Atentát na Číňany byl bláhovým gestem

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Přiznávám se, spáchal jsem atentát na česko-čínské přátelství, když ještě bylo v plenkách. Stalo se to ve středu 6. prosince 2006 v dopoledních hodinách, kdy jsem byl účastníkem slavnostního otevření továrny na televizory čínské společnosti Changhong v Nymburku.

Slavnost to byla náramná, nechyběla ani tehdejší čínská velvyslankyně. Ještě než došlo k nezbytnému přestřižení pásky, s novinářskou akreditací jsem se poflakoval poblíž a pak je uviděl: skupina Číňanů se tvářila dostatečně nadutě na to, aby jim člověk – tehdy bláhově neuznávající územní jednotu Číny a poblouzněný řečičkami o lidských právech – natropil nějakou tu neplechu. A vzápětí mě to napadlo. Jedinou otázkou bylo, jestli mně porozumí, ale podle mého názoru to byli buď pracovníci čínské ambasády nebo lidé z továrního managementu, tudíž jsem předpokládal, že asi ano.

„Stejně jsou ti Japonci šikovní, co?“ zeptal jsem se dostatečně nahlas kolegy, který se zrovna cpal přichystaným chlebíčkem. Jeho zakuckání se nebylo nic proti drtivým pohledům, které jsem vzápětí vyfasoval od čínské skupiny. Být tento výrok pronesen někde v čínské čtvrti, stal bych se žhavým kandidátem na surovinu do některé z pikantních masových konzerv.

V případném procesu s nepřizpůsobivými elementy mám nicméně jednu polehčující okolnost: již tehdy jsem správně předpokládal, že můj atentát na česko-čínské přátelství je pouze dětinským gestem v porovnání s velkými projekty budoucnosti. Sice jsem ani ve snu netušil, že hlavním tahounem vzájemných vztahů bude někdo takový, jako je Jarouš Tvrdíků, ale to už je dnes vlastně jedno. Hlavní je, že jsme, po trapném koketování s lidskými právy, čínským soudruhům tím, čím jsme byli dříve sovětským.

Takže s láskou a z celého srdce: vítejte nám, milovaný Si Ťin-Pchingu!

67%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?