Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Středa

6

Srpen 2014

Básníci bez génia vítězí

Napsal , v rubrice SVĚT

Ta zpráva zní téměř neuvěřitelně: v Číně zmodernizovali stadion tak dokonale, že atletická dráha na konci rovinky nezatáčí do oblouku, nýbrž se ostře láme do pravého úhlu. Pokud není běžec zarytým fanouškem kubismu, těžko shledá na tomto vynálezu cokoli líbivého.

Korunu šílenému dílu nasadilo přiznání jednoho z tvůrců dráhy – prý potřebovali modernizaci stadionu dokončit před inspekcí jakési stranické delegace a zřízení dráhy se zatáčkami v pravém úhlu bylo rychlejší, než se patlat s oválem.

Aby ne. Slovo „rychlejší“ je synonymem moderní doby. Lidé se místo pořádného oběda ládují instantními polévkami nebo fašírkou ve sladké housce. Na dovolené se zběsile ženou za zážitky a kvůli samému fotografování a kamerování si vůbec neodpočinou. Ti, kteří na dovolenou z jakéhokoli důvodu nejeli, si nechávají na tělesné schránky nanášet takzvané samoopalovací nástřiky – je to takový instantní půlhodinový pobyt v Egyptě… A někteří z nás dokonce kráčejí přímo proti času: staří muži si barví vlasy, ženy řádí v ordinacích plastických chirurgů apod.

Těžko říct, kam nás honba za stále novými zrychlujícími fintami časem dovede. Jedno je však jisté: už dnes bohatě naplňujeme – jak pravil Racine – definici básníků bez génia. Jen samé zmnožování zážitků a zápletek. A opravdový prožitek nikde.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

2 komentáře

  1. Petr Bidlo
  2. Pitras

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.