Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Bezpečnostní agentura hl. m. Prahy pátrá, radí, informuje – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Čtvrtek

10

Březen 2016

Bezpečnostní agentura hl. m. Prahy pátrá, radí, informuje

Napsal , v rubrice KOMUNÁL

Tupounek od městské policie se v centru Prahy pokusil o vtip: „Dou jako stádo, co?“ prohodil pohrdavě ke svému kolegovi, když kolem nich procházela skupina japonských turistů.

(Ne)milí strážníci, jestli se někdo chová stádně, tak jste to především vy. Naprosto žádná empatie, neprofesionální jednání (jiná situace: strážník nese v náručí nějaký nákup do blízké služebny, vidí auto na blikačkách a začne pořvávat na řidiče, ať okamžitě zmizí), mírně řečeno nadstandardní vztahy s konkrétními řidiči odtahových vozidel – kvůli tomu všemu se vám občané posmívají a Policie ČR vámi pohrdá. Výstižná byla příhoda, kdy jsem byl před lety účastníkem kontroly problematických nočních podniků v centru metropole. Když se skupinka úředníků, policistů a celníků chystala jít do akce, někdo si všiml dvou metařů opodál a zeptal se ostatních: „Ti jdou s náma?“ Odpověď jednoho policisty byla příznačná svým sarkasmem: „To jsou převlečený měšťáci!“

Pamatuji si článek, kde jeden z Čechů žijících v Anglii popisoval místní policisty. Dotyčný to s kamarády trochu přehnal s noční zábavou. Policisté, kteří přijeli situaci řešit, se chovali přesně tak, jak se má chovat profesionální policista k někomu, kdo je slušný a jen si přestal hlídat určité mantinely. Věty typu „zavolali nám místní lidé, že tady někdo dělá moc velký hluk, ale to vy určitě nejste, že?“ by se měli zdejší strážníci učit nazpaměť. Mladík pak ve zmíněném článku vzpomínal, jak tytéž policisty viděl o několik dní později při zásahu proti skutečným výtržníkům v onom městečku. Byl to tvrdý, nekompromisní zákrok, protože situaci jinak řešit nešlo.

Jak nebetyčný je to rozdíl proti mnoha vymaštěncům, kteří pracují u českých městských a obecních policií! Nedávno jsem jel v Praze pozdní večerní tramvají. Doběhla ji skupinka mladých lidí. Několik z nich mělo dredy, byli veselí, ale nedělali velký hluk a chovali se slušně. Vzadu ve voze stála hlídka strážníků – muž a žena. Začali skupinku podezřívavě pozorovat přimhouřenýma očima, v nichž se jiskřil sám Rambo. Za několik minut později jsme projížděli přes Ostrčilovo náměstí, kde jiná skupina, tentokrát ryze romská, hlasitě pořvávala na chodníku, přičemž dva mladíci si na sebe laškovně zkoušeli karate. Strážníci v tramvaji však jako kdyby tuto situaci neviděli. Strážnice si začala něco číst v mobilu, její kolega se odvrátil a koukal opačným směrem, než kde bylo tak veselo…

Když k zoufalé mentální a profesionální výbavě řady strážníků připočteme jejich velitele, z nichž někteří na své podřízené aplikují nechvalně proslulý systém „čárek“ z dob, kdy jsme tu měli Veřejnou bezpečnost (hodnocení strážníka se odvíjí od počtu zákroků a vybraných pokut), dostáváme obrázek něčeho, co má k moderní policii opravdu hodně daleko. Nezachrání to ani hra městských policií na opravdovou policii – každý z nás asi občas čte PR články, jak strážníci zrovna někde kvalitně zasáhli.

Je to tragické, ale je to tak: (nejen) pražská městská policie je jen trochu lepší bezpečnostní agentura. Kdysi jsme ji zakládali ve snaze mít profesionální ochránce veřejného pořádku, ale dopadlo to jako vždycky všechno v této zemi.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.