Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Diváci v Brně už poznají, kdy končí divadlo – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pondělí

17

Březen 2014

Diváci v Brně už poznají, kdy končí divadlo

Napsal , v rubrice KOMUNÁL

Národní divadlo v Brně se zřejmě inspirovalo proslulými americkými návody (například v mikrovlnné troubě překvapivě nesmíte vařit živou kočku) a vydalo Manuál úspěšného diváka. V něm je pěkně polopatě vysvětleno, jaké nástrahy čekají na prosťáčka v chrámu herectví.

Některé informace jsou naprosto šokující. Konec představení přichází ve chvíli, kdy se zatáhne opona. Avšak pozor: v některých rafinovanějších kusech k zatažení opony nedochází! Co teď? Rovněž na to zná manuál odpověď: vždy se najde nějaký divák s lepší intuicí, který ví, kdy začít tleskat. Stačí se proto pozorně rozhlížet kolem sebe.

Zatímco konec představení tedy dokáže poznat i kromaňonec, ohledně pauzy má manuál překvapivé mezery. Že jde o pauzu, prý divák pochopí podle toho, že herci přestanou hrát. Co když ale půjde pouze o dramatickou pomlku? Vypravit se na manuálem doporučený chlebíček do bufetu může skončit jako pěkný trapas. Také v tomto případě by tudíž asi bylo rozumné dívat se po ostatních, jestli se zvedají, či nikoli.

V kontextu podobných sdělení se jeví naprosto fádním požadavek na pánský oblek a malé večerní šaty u dam a příliš nevzruší ani žádost, aby si diváci nebrali do divadla modré džíny. (Když budete zmíněné rady ignorovat, z divadla vás pravděpodobně nevyhodí; nanejvýš dostanete za domácí úkol Manuál úspěšného diváka stokrát přepsat.)

Kdyby Národní divadlo v Brně tímto požadavkem alespoň nevtíravým způsobem jasně definovalo svůj repertoár. Kromě klasiky však hraje i některé docela moderní kusy, a pokud hodlá přilákat také mladého diváka, asi těžko po něm může chtít vzorně předpisové oblečení.

Jestli by si však někdo chtěl po přečtení návodu k použití brněnského divadla zaťukat na čelo, nechť s tím ještě počká, než si přelouská manuál financovaný americkou vládou, který radí, jak se zachovat v případě invaze zombie. Tento manuál opravdu existuje; vznikl už před třemi lety. Má ovšem – stejně jako brněnský – několik nedostatků. Kupříkladu radí, že při invazi zombie byste měli mít v pohotovostním zavazadle lékárničku. Ti, kteří už se něco nakoukali na filmy s touto tematikou, nicméně moc dobře vědí, že při kousnutí zombie je veškerá pomoc úplně na nic.

Mobilní telefon si v divadle vypněte, přestože Manuál úspěšného diváka nic takového nedoporučuje, a po kousnutí zombie už nic neřešte. V obou případech si snad pěkně odpočinete od shonu všedního dne.

100%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

1 Komentář

  1. Alena

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.