Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pondělí

2

Květen 2016

Dluh pana Tomina

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Stalo to někdy v roce 1998, několik měsíců po legendární demolici Vodičkovy ulice pod hlavičkou Global Street Party. (Nejen) Praha byla tehdy dlouho v šoku, jelikož syrovost „předvolebního setkání mladých“, jak se akce oficiálně nazývala, předčila všechny představy. Vymlácené výlohy, policie v defenzívě, dav vítězem. A v době, kdy se o této události znovu začalo mluvit, poněvadž byla úředně nahlášena další podobná akce, mně zazvonil na stole v redakci telefon.

Nevolal nikdo menší než Mikuláš Tomin, vedoucí kanceláře tehdejšího ministra vnitra Václava Grulicha. Pan Tomin mi sdělil, že ministr vnitra zaznamenal můj článek o připravované akci, a tlumočil mi prosbu, jestli bych nemohl být prostředníkem mezi státní mocí a svolavatelem nahlášeného shromáždění. Ten totiž zarputile odmítal komunikovat s kýmkoli z establishmentu. Pan Tomin mi tehdy zdůraznil, že sociální demokraté si nepřejí, aby se mládež radikalizovala a aby se opakovalo násilí z Vodičkovy ulice. Politici ČSSD v čele s Grulichem a ministrem kultury Pavlem Dostálem se chtěli s organizátorem a dalšími fanoušky nadcházející akce sejít v Poslanecké sněmovně a toto setkání pojmout jako zahájení ucelenějšího dialogu mezi politiky a mladými lidmi.

Abych nezdržoval: roli prostředníka jsem skutečně zdárně sehrál. Několikrát jsem zatelefonoval ke svolavateli domů (tehdy to ještě byla z dnešního pohledu neuvěřitelná doba bez masivního rozšíření mobilů), řekl jeho matce (která vždy zvedala telefon), že mám vzkaz od ministrů ČSSD, mládenec je poslal kamsi, avšak nakonec přece jen souhlasil se schůzkou. Local Street Party – jak se připravovaná akce nazývala – se posléze obešla bez větších problémů.

Pointy tohoto textu jsou hned dvě: od aktuálního ministra vnitra Chovance, ale vlastně vůbec od celé současné ČSSD nelze žádný dialog s kýmkoli očekávat; dnešní sociální demokraté mají demokracii skutečně jen v názvu. Fantasmagorické představy o fungování světa prosazují silou, přičemž vyznavače těchto nesmyslů, sociální inženýry, doplňují obskurní rádoby politici z komunálu, které pro změnu zajímá jen to, co by kde ukradli.

A pointa číslo 2: vy jste mně, pane Tomine, tehdy řekl, že „to mám u vás“, a pokud budu někdy v budoucnu něco potřebovat, mám se na vás s důvěrou obrátit. Takže se po těch osmnácti letech ozývám a snažně vás prosím: požádejte dcerku, ať už se nepouští do žádných větších akcí.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.