Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Dvanáct let do barbarství v Charlie Hebdo – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Čtvrtek

8

Leden 2015

Dvanáct let do barbarství v Charlie Hebdo

Napsal , v rubrice SVĚT

Tolik Coca-Coly jako v tom pařížském bistru jsem snad v životě nevypil. I když pařížském… Předměstí Saint-Denis se obvykle stává součástí filmů ve chvíli, kdy je potřeba do scénáře umístit nějaký hodně třeskutý děj s kriminální zápletkou, přičemž metrem je to do centra pěkný kus cesty. S klasickou turistikou takový pobyt nemá nic společného, ale zase díky němu od té doby alespoň trochu vím, co si myslí a ví o světě kolem sebe průměrný francouzský muslim.

Do toho alžírského bistra jsem během svého pobytu v Paříži před Vánoci roku 2002 chodil často. Člověk si tam mohl dát za laciný peníz kupu kousků pikantního kuřete s hranolky, což bylo možné zapít – pouze vodou či Coca-Colou. Mladý Francouz alžírského původu, který tam byl každý večer, mi hned na můj první dotaz, jestli nemají pivo nebo víno, jasně řekl, že celá jeho rodina provozující toto bistro je muslimská a že si mám na alkohol nechat zajít chuť.

Když jsem do bistra přišel potřetí, stal jsem stálým zákazníkem. Dostával jsem Coca-Colu zadarmo a zdálo se mi, že i trochu lepší porce. S mladým synem majitelů jsem si v praxi procvičoval školní francouzštinu a rád si nechal vyprávět o tom, v jakém vlastně žije světě. Takže:

Nahoře je Anglie, někde daleko za oceánem Amerika, dole Afrika a vpravo Německo. Za Německem se nachází nějaký shluk podivných zemí – i původní Československo byl pojem naprosto neznámý. Každý druhý Francouz je prý rasista par excellence a bílý cizinec v útrobách Saint-Denis opravdový exot.

Během několika málo debat, kdy jsem se vytrvale naléval v obvyklém pražském pivním tempu Coca-Colou, se mi hezky rozvázal jazyk, takže při loučení v poslední den jsem si připadal, že jsme si s francouzsko-alžírským kamarádem skutečně pěkně poklábosili. Příjemné zážitky umocnilo, že se po celou dobu choval velmi kultivovaně a přátelsky.

Po dvanácti letech, v současné vřavě po útoku v Charlie Hebdo, mně při úvahách nad tímto barbarstvím vytanula v paměti jedna z jeho vět, a sice, že Francii a Francouze opravdu nesnáší. Tvrdil tehdy, že se chce časem z Francie natrvalo odstěhovat.

Je mi jedno, kde má bistro, ale hlavně aby ho měl a stále v něm prodával svoje pikantní kuřata…

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

1 Komentář

  1. P. S.

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.