Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Hurá do školy. Ale kupředu levá, zpátky ni krok! – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Úterý

1

Září 2015

Hurá do školy. Ale kupředu levá, zpátky ni krok!

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Citlivější povahy se začínají zabývat začátkem školního roku už někdy v polovině srpna; pocit nadcházejícího zmaru z návratu do školy umocňují obchodní řetězce, které v tuto dobu zpravidla spouštějí příslušnou reklamní kampaň. „Do nové třídy s novou aktovkou!“ Několik takových hesel – a pro dítě, které se snaží příliš nevzpomínat na to, jaké to je, když se člověk táhne s narvanou taškou v houfu spolužáků do přeplněné školy, prázdniny v podstatě končí.

Jen naivka si mohl myslet, že se s nástupem nové ministryně školství Valachové něco změní na zupáckém vedení tohoto rezortu. I paní ministryně je především vyznavačkou kolektivních modelů, čehož nejpřesvědčivějším důkazem je pitomoučký nápad na povinný poslední rok školky. (Milovníkům sofistikovanějších debat lze nadhodit povídání o metodice financování školství.)

Smutné – nicméně logické, jelikož se to plně odráží ve volebních výsledcích – je, že model individuálního vzdělávání je v tuzemské společnosti většinově vnímán jako cosi zavrženíhodného. Stačí se podívat na některé internetové debaty, a to i na seriózních webech. Rodiče, kteří odmítají mít ze svých dětí oběť jednotného kolektivního školství, jsou často vnímáni jako nebezpeční alternativní šílenci. Nechceš své dítě posílat do narvané sídlištní školy? Pak se taky určitě vyhýbáš očkování, jíš sóju místo pořádné flákoty a nevadí ti uprchlické kvóty (ne že by všechna tato témata nestála přinejmenším za diskuzi).

Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby naši sociální inženýři své dávno zastaralé modely aplikovali výhradně na členy domovských politických stran a voliče a ty, kteří chtějí pro své ratolesti něco víc než kolektivní „dobro“, nechali na pokoji. To je však samozřejmě pouze zbožné přání. Zkusme tedy apelovat alespoň na srdíčka našich aktuálních vůdců: vyspělost společnosti se přece pozná podle toho, jak se chová k menšinám. A menšina rodičů toužících po individuálnějším modelu školství vykazuje podle posledních průzkumů plných třicet procent.

Tento údaj by snad mohl zacloumat i takovými myšlenkovými dinosaury, jací dnes vládnou v České republice.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.