Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Kašlu tady na všecko, vždyť vedle je Německo – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pátek

12

Únor 2016

Kašlu tady na všecko, vždyť vedle je Německo

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Vše dopadlo, jak mělo, a vládní karavana táhne dál. I když to na chvíli vypadalo, že se vinou prostořekosti ministra obrany Martina Stropnického ohledně případu Čechů unesených v Libanonu trochu rozviklají sloupy vládní koalice ČSSD – ANO – KDU-ČSL, všechno nakonec samozřejmě vyprchalo do ztracena. V Česku přece ještě zbývá spousta práce při budování fízlovsko-orwellovského socialismu, což vyžaduje jednotu a odhodlání všech zúčastněných.

Připomeňme si, jak to chodí v sousedním Německu, na které z české kotliny dštíme oheň a síru kvůli postoji k uprchlíkům. Když tam před časem spolkového prezidenta Christiana Wulffa dohnala jeho minulost – konkrétně problematické vazby na bohaté podnikatele –, rezignoval. Jeho předchůdce Horst Köhler dokonce odstoupil kvůli nekorektním výrokům o nasazení Bundeswehru v Afghánistánu. Měřeno touto optikou, v Česku by musela odstoupit drtivá většina současných politiků.

Když jsem se nedávno u našich sousedů (kteří se sice nacházejí hned vedle, ale přesto jsou od nás galakticky vzdáleni) ptal jednoho známého, jestli se v Německu nějak změnilo vnímání Česka, řekl mi, že v poslední době skutečně došlo k posunu: zatímco dříve jsme byli vnímáni pouze jako země bordelářů a vykuků, po nástupu ne-spolupracovníka StB Andreje Babiše do vlády jsme „povýšili“ do kategorie banánových republik. (Němci ne nadarmo říkají, že kdo neuspěl v byznysu, jde do politiky; Babiš v byznysu uspěl, nicméně před několika lety mu začal ujíždět vlak mezi silnými tuzemskými investory – samozřejmě neexistuje důkaz, že vstoupil do politiky jen kvůli tomu, avšak skutečnost, že Agrofertu se od té doby nadmíru daří, je nezpochybnitelná.)

V poslední době jsme zahrnováni články typu, jak Andrej Babiš jednal s kdekým v Evropě. Prim samozřejmě hrají jeho milovaní Francouzi. Když pominu skutečnost, že v zaopatřovatelské Francii za zaplacené daně – na rozdíl od Česka – alespoň dobře fungují veřejné služby, musím konstatovat, že obyčejný Francouz je na hony vzdálen Babišovým kamarádíčkům. Trochu záhadou pro mě je, jak je možné, že těm nevadí Babišova předlistopadová minulost, avšak to je jejich věc. Já bych se ovšem na jejich místě s takovým člověkem dobrovolně nestýkal.

Jsou to však Francouzi, kteří v současnosti – vedle Skandinávců – tlačí na čím dál větší elektronizaci plateb a postupné omezování hotovosti. A jsou to právě Němci, kteří se tomu brání zuby nehty. Francouze lze sice pochopit, že jejich sociální inženýrství na poli peněz má i bezpečnostní konsekvenci (terorismus), ale zatím to vypadá, že Němci tentokrát na francouzský špek neskočí. Což je samozřejmě dobře. Hotovost v kapse či peněžence je totiž výsostným znakem osobní svobody, ačkoli Andrej Babiš by nám svojí příšernou hatmatilkou jistě ochotně vysvětlil, že tím chceme kradnúť.

Není smyslem tohoto článku nekriticky opěvovat Německo. Až ovšem Němci zvládnou současnou uprchlickou krizi (i když to asi bude běh na delší trať), Česko už bude Babišovem. Pak zhoustnou řady Čechů, kteří v Německu našli nové zázemí, a to nejen z touhy po životě v civilizované demokracii, ale třeba i při úniku před tuzemskou exekutorskou mafií a podobnými specialitami zdejšího Absurdistánu.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.