Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Kde domov můj? – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Středa

6

Leden 2016

Kde domov můj?

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Zatímco premiéru Sobotkovi se v jeho freemailové schránce prohánějí hackeři a Andrej Babiš přemýšlí, kolik bude muset rozdat koblih, aby se před voliči očistil z dotačních šlamastyk, někteří Češi drze oprašují debatu, jestli by se neměla změnit hymna tohoto státního útvaru. Národní píseň je podle kritiků nemoderní, nejednoznačná a ukňouraná.

Jsou dva způsoby, jak hymnu změnit. Buď melodii opentlit novým textem, nebo to celé sakumprásk zahodit a vzít si něco čerstvějšího. První způsob se po malé peripetii podařil v Rusku – po několikaletém omylu s úplně novou, „kapitalistickou“ hymnou prezident Putin prosadil návrat ke staré osvědčené melodii z dob Sovětského svazu, kterou pouze doplnil jiný text. Podobný problém před časem řešili ve Francii, když zkoumali, zda je vhodné, aby malé děti zpívaly „nechť krev nečistá napojí brázdy našich polí“. Marseillaisa je však posvátná a tradicionalisté prosadili zachování její historické podoby.

Lze předpokládat, že ani v Česku se snahy o změnu textu hymny neuchytí; o kompletní výměně nemluvě. Češi jsou konzervativní národ: poslušně baští druhořadé potraviny (které by si v Německu nikdo nedovolil prodávat), nechávají na sobě štípat dříví od vrchnosti (ukázkovým příkladem byly opakované kolapsy registru vozidel v roce 2012), mnoho jich volí pohodlí smradlavého chlívku před svobodou…

Přesto existuje jedna vynikající alternativa, která by mohla Tylovu klasiku nahradit. Sice neslyne nijak závratnou melodičností, avšak má v sobě spoustu energie, tudíž by jistě uspokojila mnohého národovce, který je sice hrdým Čechem, ale jemuž přesto tuzemská hymna připadá jaksi bez šťávy.

Kdo neskáče, není Čech, hop, hop, hop!

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.