Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Když poslanci potřebují zaparkovat – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Úterý

16

Únor 2016

Když poslanci potřebují zaparkovat

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Členům orgánu zvaného Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky se nelíbí, že plánované úpravy Malostranského náměstí v Praze 1 počítají se zrušením současného parkoviště. Řada poslanců si tam totiž zvykla parkovat, jelikož podzemní garáže pod parlamentními objekty mají omezenou kapacitu.

Asi bychom si měli říct, co je vlastně zač poslanec/poslankyně v českém parlamentu. Někteří naivové se stále domnívají, že jde o nějakou politickou elitu. Opak je však pravdou – poslanci jsou velmi často navýsost ohebné figurky, které byly naprosto loajální vedení svých stranických struktur na nižší úrovni, a proto je jejich šéfové nominovali na kandidátní listiny do sněmovních voleb. Příklad: jste členem politické strany. Má-li tato strana v místním komunálu koaliční potenciál, je napůl vyhráno. Pokud jste loajální straník víceméně bez vlastního názoru, pak v zastupitelstvu odhlasujete cokoli přesně podle toho, jak vám protřelejší kumpáni nařídí. Tito vlčáci jsou zvyklí na přihrávání podlimitních zakázek svým přátelům, veskrze pohodlný život plný výhod a peněz „bokem“. Čím více volebních období strávených ve vedení samosprávy (radnice), tím lépe. A vy jste loajální člen, který je vždy ve všem podpořil svým hlasováním. Sice nepatříte mezi členy jejich „tvrdého jádra“, avšak přece vás nelze hodit přes palubu, když tak poctivě odvádíte špinavou práci. Kam s vámi? No přece do Poslanecké sněmovny! Takto to přinejmenším ve větších městech chodí – a výsledek v podobě neuvěřitelného ansámblu ve Sněmovně tomu odpovídá.

Když pomineme „těžké váhy“ politických stran, které se účastní voleb, po naverbovaných osobnostech například z akademické sféry přicházejí na kandidátních listinách na řadu právě zmínění lidé. Mnohdy nemají vztah vůbec k ničemu: nejen ke svým voličům, natož pak k někomu, kdo je v parlamentu servisní zaměstnanec, a už vůbec ne k nějakým podivným místním lidičkám z Prahy 1, kteří si přejí návrat nádherné historické podoby Malostranského náměstí. Já jsem poslanec – a potřebuju zaparkovat!

Záměrně v tomto textu nepíši o pitomostech, jež současná Sněmovna přijímá. Cílem tohoto článku je jasně ukázat, že poslanci nepatří mezi politický výkvět. Mnohým z nich se velmi rychle zalíbil pocit „nadřazenosti“, poklonkování od lobbistů a další lákadla. Proto si važme takových osobností, které těmto vlivům nepodléhají a ve Sněmovně skutečně jednají podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Když si uvědomíme, kolik balastu volby do Poslanecké sněmovny přinášejí, máme hned po ruce řešení, jak se – samozřejmě jen legislativně, nikoli kalašnikovem – vypořádat s problémem nedostatečné kapacity pro parkování poslanců. Dvě stě je skutečně mnoho.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.