Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Když se šachy mění v poker – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Středa

18

Listopad 2015

Když se šachy mění v poker

Napsal , v rubrice SVĚT

Když jsem před rokem a půl – v době, kdy se začínal přiostřovat boj o Ukrajinu – napsal, že Západ a Rusko čeká složitá šachová partie ve vzájemných vztazích, netušil jsem, že se klání mezitím přesune ze čtyřiašedesáti polí na pokerový stůl. Je to však tak: sbližování Francie a Ruska po teroristických útocích v Paříži ukazuje, že Vladimiru Putinovi stačilo počkat si na dobré karty.

Pro ty, kteří nevědí, co poker je – ve zkratce: v nejhranější variantě na světě dostanete dvě karty, které pak můžete zahrát tak, že s nimi buď navýšíte bank, dorovnáte navýšení někoho jiného či karty ihned složíte, poněvadž jsou natolik slabé, že se s nimi vůbec nevyplatí hrát (ostatní varianty zahrání jsou nuancí nad rámec tohoto článku).

Vladimir Putin si mohl být docela jist tím, že – vzhledem k vnitřní rozervanosti Evropy a Západu vůbec – mu nějaké dobré karty dříve či později zcela určitě přijdou. Stačilo si skutečně tu správnou situaci jen takzvaně vysedět. Dnes se náhle Ukrajina zdá být ve stínu organizace Daesh marginálním problémem. Je to nespravedlivé, je to neférové, ale je to prostě tak. Vládce Rusi už vydal pokyn vojákům, aby spolupracovali s Francouzi a přistupovali k nim jako ke spojencům…

Francie se aktivně vrací do role, která se jí vždy tolik líbila – jakéhosi mostu mezi Západem a Ruskem. Co z toho nakonec vyplyne pro Evropu a svět, je těžké předvídat. Jelikož ale v Evropské unii je již téměř zavedeným pravidlem, že Němci financují francouzská opravdu velká přání, přičemž sami Němci mají k Rusům historicky mnohem blíže, než by se mohlo na první pohled zdát, Velká Británie nakonec možná zůstane úplně sama, a ani na to nebude muset vystoupit z EU. Otázkou zůstává, co bude zač příští nájemník Bílého domu, ale v tu dobu mohou být – zase ten poker! – nové karty přediva vztahů mezi velkými hráči v evropském prostoru už dávno rozdány.

Není špatné nahlížet na události optikou šachu nebo pokeru. Obě jsou to dovednostní hry (zakotvené v Mezinárodní asociaci duševních sportů), přestože čeští soudci – v prvotřídním souladu se strýci a tetkami z Parlamentu ČR – tvrdí, že poker je hazard. Co naplat, že soudy v mnoha jiných zemích již mnohokrát konstatovaly, že poker spadá do dovednostní sféry, nikoli hned vedle beden, do nichž někteří slabomyslnější jedinci házejí své výplaty či sociální dávky.

Světové dění je chvíli zapeklitou šachovou partií s neodbytně tikajícími hodinami, tu zase pokerovou seancí, kde se vyplatí čekat na dobré karty. To jen mnoho Čechů včetně takzvaných autorit se domnívá, že svět si lze zjednodušit zaškatulkováním problémů do zaprděných schémat.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.