Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Když volá poslanec, je to jízda – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pátek

13

Leden 2017

Když volá poslanec, je to jízda

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Tento text začnu výrokem klasika, tedy Jiřího Paroubka: „Kdo z vás to má?“ A teď k meritu věci: většina českých poslanců provolává nebetyčné částky na samé horní hranici limitů, které umožňuje proplácet zákon.

Už jsme si tak nějak zvykli, že na prostý lid musí být přísnost, jež se nicméně v zákonodárném sboru nenosí. Kdyby přitom alespoň byli „pouze přísní“! Ale kdepak. Přísnost v podání tuzemských poslanců musí být i vrcholně pitomá; jak jinak nazvat aktuální rozhodnutí, že pod EET budou spadat i e-shopy, které po sobě nechávají tolik elektronických stop, že by na případné krácení daní musel přijít i přední daňový ohař Andrej Babiš během odpoledního šlofíka.

Avšak zpět k telefonování našich sluníček. Všichni vědí, že existují záležitosti, jakou jsou množstevní slevy, nejrůznější benefity apod. Proč je tedy čeští zákonodárci neuplatňují a nemají pro celou sněmovnu nějaký super výhodný hromadný paušál?

Odpověď je jednoduchá, holenkové: zákonodárci jednak nejsou nějací obyčejní zaměstnanci jako vy nebo já, jsou to volení funkcionáři a nelze jim nic nařizovat. To je poměrně relevantní argument. Pak bych ovšem očekával, že když je státem kvůli tomu úžasnému, byť fiktivnímu přílivu peněz z údajně nepřiznaných daní celkem nevybíravě buzerován kdejaký obchodník s párkem v rohlíku, že by vůdcové koaličních stran třeba mohli říct svým poslancům, aby se individuálně trochu uskrovnili a u korýtek tolik nechrochtali. Tím by se ovšem narušil ten báječný barterový obchod: řadový poslanec zvedne ruku pro všelijakou pitomost podle přání svých soudruhů, kteří jsou v hierarchii nad ním, a za to se bude mít jak prase v žitě.

No, a druhý argument naopak není relevantní vůbec. Nějaký hromadný paušál by prý mohl ohrozit bezpečnost, jelikož by pak bylo snadno dohledatelné, s kým si který poslanec telefonoval. Nevím, jestli je tím míněna bezpečnost jednotlivých poslanců nebo snad dokonce naše národní, ale chtěl bych volené zástupce ujistit, že po nich jistě nikdo nejde; určitě ne v osobní rovině („Máňo, jdu večer chlastat na ministerstvo na recepci, pozdravuj u nás na Moravě!“), natož pak v rovině státní bezpečnosti.

Intelektuální hrozba, kterou představují čeští zákonodárci především z řad současné vládní koalice pro kohokoli – od Kačera Donalda po Daesh – je totiž téměř nulová.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.