Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Komunální volby se blíží, divadlo začíná – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Neděle

5

Leden 2014

Komunální volby se blíží, divadlo začíná

Napsal , v rubrice KOMUNÁL

Rok 2014 sice OSN vyhlásila rokem rodinných farem, ale v Česku to bude především rok supervolební, i kdyby se všichni tuzemští rodinní farmáři postavili na hlavu. Čekají nás volby do Evropského parlamentu, do třetiny Senátu a hlavně ty komunální.

Jako obyvatel stověžaté se již teď těším na obvyklé předvolební divadlo, okořeněné znalostí řady postav. Herci už si připravují masky a opakují sto let staré role.

Nastane leckterá půvabná situace: senioři v domě s pečovatelskou službou budou mile překvapeni tím, že pan opravář přišel na dlouho slibovanou opravu kotle v obleku; a ejhle, on se z něj vyklube radní, který za pět minut dvanáct – půl roku před volbami – vyrazil na lov voličů. Že předtím přes tři léta hřadoval v kanceláři a pracoval hlavně sám pro sebe? Ale kdo by si to všechno pamatoval!

Místostarosta, jenž doposud rád dával na odiv svůj vozový park (který je v příkrém rozporu s jeho oficiálními příjmy), si uvědomí, že několik měsíců před volbami je jistější vystupovat poněkud skromněji. Z fanfaróna se jako mávnutím kouzelného proutku stane „obyčejný“ chlapík, jakým byl před dlouhými lety, když se teprve rozkoukával v komunální politice.

Nejzajímavější budou v rámci celé metropole samozřejmě volby do městského zastupitelstva. Zmučená Praha – v minulosti vystavená bratrské vládě ODS a ČSSD v nejrůznějších otevřených či skrytějších podobách – bude stát na další křižovatce. Pražané budou opět řešit kardinální otázku, jestli dát hlas starým známým firmám nebo naději, kterou navzdory některým problematickým krokům stále představuje pražská TOP 09. Obyvatelé hlavního města by si měli v těchto volbách uvědomit, že další patovou situaci – a nějaký podivný kompromis vyplývající z nedostatku většiny hlasů v zastupitelstvu – si už metropole nemůže dovolit. Levicoví voliči odevzdají svůj hlas ČSSD, pravicoví ať začnou respektovat, že hegemonem na pravici je místo ODS nově TOP 09. Jedině velmi silný mandát novému lídrovi pravice, či naopak levici (velké vítězství ČSSD v metropoli je ale spíše chimérou), může konečně rozetnout gordický uzel kamarádšoftů a protislužeb mezi pražskými politiky, vytvořený za léta společné kohabitace ODS a ČSSD.

Při neexistenci většinového volebního systému je to jediná – i když jen asi teoretická – šance, jak dát Praze alespoň nějakou naději do budoucna…

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

1 Komentář

  1. Lukas Herold

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.