Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Úterý

28

Červen 2016

Obskurní Visegrád

Napsal , v rubrice SVĚT

Obecné formulace o spolupráci a nutnosti reformy Evropské unie nemohou zakrýt to, co je čím dál více patrné: Visegrádská čtyřka nabývá charakter obskurního spolku, který ztrácí svůj původní étos a jehož současná vitrína je stejně nevábná jako lidé, kteří ho reprezentují.

Tuzemský premiér Bohouš alias Slávek Sobotka se v tomto spektáklu na první pohled jeví jako ten nejvíce snesitelný, což samo o sobě je šílené – když si člověk vzpomene, jaká svinstva tento sociálnědemokratický aparátčík prosazuje či podporuje vůči svým spoluobčanům, veškeré pokusy o náznak sympatií musejí jít vniveč.

V Maďarsku je však mnohem hůř. Viktoru Orbánovi se podařilo ze země učinit to, o co se pokouší v Česku Andrej Babiš. Moc se to u nás neví, ale režim v Maďarsku dnes již skutečně reálně připomíná totalitu v bývalém Československu. Chceš dobrou práci? Pak musíš být politicky na té správné straně; člen nebo přinejmenším sympatizant.

O slovenském premiérovi Robertu Ficovi se toho naopak ví spoustu. Milan Kňažko jej nedávno v rozhovoru pro časopis Reflex označil za „kaviárového socialistu“. Toto označení není daleko od pravdy a vystavuje slovenské demokracii smutné vysvědčení (tragickou osobu slovenského premiéra poněkud vyvažuje tamní prezident Andrej Kiska, nicméně jde evidentně o politika na vedlejší koleji názorových proudů).

Polská premiérka Beata Szydlová proslula mimo jiné nerespektováním nálezů polského Ústavního soudu. Je to dáma, která spíše rozděluje, než by spojovala, a do ran rozjitřené polské společnosti vydatně sype sůl svého ega a jediného „správného“ názoru.

Tato partička je sice protiváhou sociálního inženýrství pocházejícího z vrcholných struktur EU, avšak sama se na svých vlastních občanech dopouští podobných zvěrstev, jelikož jí většinová lůza svými hlasy ve volbách umožňuje vládnout. Inteligentní lidé žijící v zemích Visegrádské čtyřky se tak nacházejí mezi dvěma mlýnskými kameny. Kudy z toho ven?

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.