Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Podnikatelů je méně, ale blýská se na lepší časy – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Úterý

11

Březen 2014

Podnikatelů je méně, ale blýská se na lepší časy

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Čísla jsou neúprosná – již druhým rokem klesá počet tuzemských podnikatelů. Podle názoru příslušných odborníků za to může především skutečnost, že se proti těm, kteří měli odvahu uchopit osud do vlastních rukou, v posledních letech vytváří negativní klima. Připomínán je například proslulý výrok Jana Mládka o parazitech.

Rozhodně nehodlám současného ministra průmyslu a obchodu omlouvat. Jeho vyjádření bylo tragické nejen kvůli své podstatě, ale také kvůli tomu, že pan Mládek je široko daleko jediným ekonomickým expertem ČSSD. Zároveň se však domnívám, že ani takové výroky včetně všech konsekvencí nedonutí podnikatele, aby „zabalil krám“ a celý se odevzdal do péče státu.

Jestli podnikatele něco opravdu štve, jsou to výběrová řízení na komunální úrovni. Neprůhledné vazby mezi politiky a spřátelenými osobami a firmami generují ještě neprůhlednější zakázky. Firma dělá v jednom výběrovém řízení takzvané křoví, načež v příštím výběrovém řízení vyhraje. Nikdo z podnikatelů bez vazeb na radnici nemá šanci uspět. Všichni o této praxi vědí, ale dokázat konkrétní přečin je prakticky nemožné.

Snad se ale blýská na lepší časy. V legislativním procesu se nachází zákon, podle něhož by radnice musely na internetu zveřejňovat veškeré smlouvy. Řada z nich to už sice dnes dělá dobrovolně, nicméně v celkovém počtu jde o mizivé číslo. Nemá cenu si namlouvat, že by většinu tutlajících úřadů přesvědčilo něco jiného než zákon, aby také byly transparentní.

Až zmíněná legislativní norma začne platit a podnikatelé na svých monitorech uvidí, kolik zajímavých zakázek jim uniklo vinou neveřejných smluv, určitě dostanou novou chuť podnikat. Náhle se rozsvítí na všechny přemrštěné ceny, podobné kontrakty atd. Politici budou muset ve vlastním zájmu nejen před veřejností, ale i před konkurujícími si podnikateli obhájit každou zakázku. A dosavadní vyvolení, kteří získali svá privilegia jedině díky tomu, že například jezdí s panem místostarostou každý rok na hory nebo mu poskytují různé protislužby, poté možná začnou opravdu podnikat místo parazitování na veřejných zakázkách.

Na pejorativních výrocích Jana Mládka o podnikatelích pak bude záležet ještě méně než nyní.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.