Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Pojďme si hezky poklábosit na internetu – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Čtvrtek

9

Leden 2014

Pojďme si hezky poklábosit na internetu

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Když řekneme, že úroveň mnoha internetových diskuzí je v Česku strašlivá, ještě jejich aktérům lichotíme. Přestože většina seriózních médií – respektive elektronických odnoží – své diskutující nějakým způsobem registruje a eviduje, ani to nebrání řadě lidí dobrovolně klesnout na úroveň nemyslícího tvora.

Autor vypiplá konkrétní text a posléze svůj článek zveřejní. Jak vypadá obvyklá reakce? Místo věcné diskuze prší v komentářích ironické poznámky, mnohdy vulgarity. Velmi oblíbenou odpovědí je něco na způsob: „Ty musíš mít v hlavě úplně vybrakováno, když tohle píšeš.“ Je to stručné, praktické a na rozdíl od přednesení vlastních argumentů to nestojí moc přemýšlení.

Jistý mladík, který studoval ve Francii, po nedávném návratu do Česka v médiích prohlásil, že lidé zde vlastně vůbec neumějí diskutovat – tedy naslouchat druhému a pak se jej případně věcnými fakty pokusit přesvědčit, že se mýlí. Musí to být zřejmě skutečně velký šok: dlouho se pohybujete v prostředí, kde jeden druhého nechává domluvit, pozorně naslouchá, aby pak mohl co nejpřesněji argumentovat, načež se vrátíte do džungle, kde je běžným zvykem druhého ponížit, pozurážet a znechutit mu jakoukoli debatu – což platí rovněž pro elektronickou komunikaci.

Jak bylo zmíněno, řada provozovatelů internetových portálů a stránek se snaží regulovat úroveň debat alespoň registrací, avšak existuje i web velmi prestižního vydavatelství, kde si lze vylít srdíčko zcela anonymně. Podobu tamních diskuzí asi není nutné podrobněji líčit.

Bude zřejmě trvat velmi dlouho, než se tuzemský komunikační prostor zkultivuje. Proč bychom však měli chtít korektní argumentaci po lidech z podhradí, když vulgarity běžně létají také z pracovny tatíčka Masaryka?

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

1 Komentář

  1. Alena

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.