Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Postavíme na hranicích EET? – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Čtvrtek

18

Únor 2016

Postavíme na hranicích EET?

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Když americký novinář William L. Shirer profesně působil v nacistickém Německu, zapsal si do svého Berlínského deníku (mimochodem, je to skvělá kniha), že Adolf Hitler si snad ani neuvědomuje roli ekonomiky ve válečném konfliktu.

Ve chvíli, kdy se generál Charles de Gaulle dozvěděl, že Německo se rozhodlo rozdat si to také s USA, prohlásil, že o výsledku války je tímto krokem rozhodnuto, jelikož nic nemůže odolat síle americké ekonomiky.

V roce 2016 se kvůli přílivu migrantů otřásají samotné základy Evropské unie. Ve „hře“ je omezování volného pohybu, návrat hraničních kontrol, mnoho Čechů dokonce volá přímo po novém zadrátování republiky. Andrej Babiš, který nedávno objevil kouzlo nadbíhání náladám veřejnosti také v bezpečnostní oblasti, se už nechal slyšet, že je pro uzavření vnější schengenské hranice.

Nikdo samozřejmě Babiše nepodezírá z toho, že by byl státníkem. Bohužel je však přece jen politikem, navíc ministrem financí, a tak by snad jeho úřad mohl místo pitomostí typu EET, které na nás chrlí, udělat jednou něco užitečného: nastínit jednotlivé scénáře vývoje migrační krize, provést výčet opatření a z nich predikovat konkrétní dopady na českou ekonomiku. Chápu, že to není zejména v roce, kdy jsou významné volby, moc populární, ale uměle stresovaná česká veřejnost by si zasloužila kontextové informace plus ryze praktický dovětek, že v životě je vždycky něco za něco.

Obávám se, že uvadající blahobyt v zadrátované republice by nezachránil ani populistický Tricatel ze Slovenska, a to ani tehdy, kdyby do tuzemských domácností každý den zdarma servíroval své rozmrazené pečivo a kuřata s nějakým tím občasným červíkem jako proteinovým bonusem.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.