Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
ODS se zabalila do Petra Fialy – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Sobota

18

Leden 2014

ODS se zabalila do Petra Fialy

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Kandidátský projev Petra Fialy před volbou šéfa ODS na kongresu této strany byl věcný, vtipný a přesně tak sebevědomý, aby to nebylo trapné. Měl jedinou, zato však podstatnou chybu – byl určen lidem, kteří si ho vesměs nezasloužili.

Fiala je kultivovaný akademik, který se z nějakého důvodu rozhodl přijmout novou životní výzvu v politické straně. O jeho vítězství nebylo pochyb. Delegáti kongresu opět vsadili – stejně jako v roce 2010 v případě Petra Nečase – na kartu slušného člověka. Avšak zatímco Nečas byl tehdy zasloužilým straníkem (rozplynutí jeho image slušňáka během loňského roku není třeba důkladněji rozebírat), Fiala je členem ODS velice krátce. Tento samotný fakt ukazuje, v jak ukrutné krizi se občanští demokraté ocitli.

Hlavní je nicméně to, že Fiala byl instalován, po vzoru Nečase v roce 2010, jako pouhá ikona. Delegáti z regionů to znovu chtějí mít na oba způsoby: ODS ať vede nová tvář, ale v regionech nechť se nic nemění na zaběhnutých vazbách, tajných dohodách s politickými konkurenty a podobných záležitostech.

Zatímco Miroslava Němcová ve svém kandidátském projevu přednesla to, co se očekávalo, trochu inspirativní byla překvapivě řeč Edvarda Kožušníka, který navrhl půlroční krizové vedení strany a několik dalších užitečných kroků. Asi už však zažil rétoricky silnější chvilky, než jaké ho potkaly v Olomouci. Pouhých 32 hlasů pro něj nicméně ukázalo, že delegáti kongresu v drtivé většině stejně žádné velké změny nechtějí. (Ponechme stranou zkazky o důvodu Kožušníkovy kandidatury – zviditelnění se před volbami do Europarlamentu.)

Fialovi není co závidět, a to ani vně strany. Až bude s Miroslavem Kalouskem bojovat o post neformálního „mluvčího“ pravicové opozice, může si být jist, že média dají vždy přednost Kalouskovým drsným bonmotům před jeho uhlazeným sdělováním věcných výtek.

ODS evidentně promarnila možná poslední příležitost, jak nastartovat skutečnou změnu dovnitř svých struktur, a místo toho zvolila jen další hezký obal na dost zplesnivělý produkt.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

2 komentáře

  1. Pravičák
  2. Vítězslav Dobeš

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.