Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Pssst! Jsem agent ČOI! – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pondělí

27

Únor 2017

Pssst! Jsem agent ČOI!

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Česká obchodní inspekce se zřejmě nakonec přece jen dočká vytouženého instrumentu – její pracovníci získají skrytou identitu pro některé kontroly v terénu. Takový inspektor, který se jmenuje Josef Vomáčka, se v průběhu kontroly promění v Jana Vokurku, a teprve poté, co kontrola skončí, se zase vrátí zpátky do Vomáčky.

K čemu je to dobré? Inspektoři prý budou moci mnohem účinněji zasahovat například proti šmejdům, kteří seniorům prodávají předražené hrnce apod. Pokud někdo zneužívá lidské naivity – a v případě některých seniorů skutečně až jisté bezbrannosti – k tomu, aby se obohatil, označení „šmejd“ si zaslouží zcela oprávněně. Přesto – a to se asi obětavým strážcům našich životů líbit nebude – by stát neměl zavádět plošná opatření, jak potírat kdejaký nešvar. Ono je to totiž tak: pokud si dobře vychováte své děti, ty se vám posléze určitě odvděčí nejen tím, že vás ve stáří nešoupnou do domova důchodců, ale také vás ochrání před nejrůznějšími svody. No a když se přesto někam vypravíte a něco podepíšete, stačí přece smlouvu vypovědět a nechat si peníze vrátit.

Stát v tomto případě opět jde s kanónem na komára; je to podobné jako s EET, kontrolním hlášením a dalšími podobnými nesmysly – kdyby státní aparát normálně fungoval, musel by si pohodlně vystačit s nástroji, které ke kontrole a postihu nepoctivců již dávno má. Žijeme ovšem v zemi, kde se nedodržují soudní verdikty včetně nálezů Ústavního soudu, a přitom paradoxně na každé uprdnutí vymýšlíme nový paragraf.

Snaha České obchodní inspekce na poli tajné infiltrace má ale přesto jeden pozitivní rozměr: zatímco někteří se dnes za svoji skrytou identitu stydí a zarputile se k ní odmítají hlásit (Bureš), jiní se naopak třesou, aby ji získali. Přece jen je osvěžující vědět, že duch Jamese Bonda dřímá taky v těch, jejichž denním chlebem při kontrolách v restauracích je měření knedlíků a vážení roštěnek.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.