Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Referendum láká jen tehdy, když o něco jde – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pondělí

13

Říjen 2014

Referendum láká jen tehdy, když o něco jde

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Točila se kolem toho před komunálními volbami velká mediální show, avšak výsledky nakonec potvrdily, že opravdové problémy lidi pálí, kdežto uměle vytvořené nikoli. Řeč je o místních referendech.

Tam, kde byla referenda vypsána, totiž mnohdy skončila tristně – zúčastnilo se jich málo lidí, takže radnice se jejich výsledky nemusejí řídit. Například obyvatele Prahy 8 – dokonce už podruhé! – nezajímal případný zákaz hazardu, v Praze 10 pak lidé evidentně nepovažují za přespříliš důležitý problém opravy silnic a také nechávají příslušná rozhodnutí převážně na svých zvolených zástupcích. Proti tomu kupříkladu v Satalicích více než 98 procent místních občanů odmítlo instalaci zařízení pro nakládání s odpadem.

Před volbami jsme byli svědky mediálního nátlaku aktivistů, kteří si uměle vybrali nějaké téma za stěžejní problém své obce nebo městské části, načež z tohoto tématu učinili div ne středobod světa. Často přitom šlo o problematiku zmíněného hazardu.

Jistě, hazard – zejména takzvaný tvrdý – je hlavně v sociálně vyloučených lokalitách společenským problémem, nicméně v řadě konkrétních („lepších“) míst zřejmě ne natolik závažným, že by ho tam lidé chtěli přímo prohibičně zakázat. Takové zcela srozumitelné sdělení jako by někdo přesto nechápal nebo nechtěl chápat. Někteří aktivisté se totiž vzápětí po oznámení zprávy o neplatnosti referenda kvůli malé účasti občanů nechali slyšet, že se budou znovu pokoušet o opakování plebiscitu – dokud nedosáhnou svého.

Demokracie snese ledacos: od kmotrů v politických stranách po „sociální inženýry“, kteří se domnívají, že vše vědí nejlépe a že když jde o „dobro“, může být jeho šíření jakkoli bezskrupulózní. Pokud se takto nějaký občanský aktivista – navzdory většinovému postoji občanů ke konkrétnímu referendu – chová, je důvěryhodný asi tak jako nenapravitelný gambler u (ne)výherního automatu.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.