Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Ríšové v New Yorku – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Úterý

20

Červen 2017

Ríšové v New Yorku

Napsal , v rubrice SVĚT

Tuzemská kapela Kryštof, jejíž zpěvák Richard Krajčo si tolik rozumí s Andrejem Babišem, nahrála čtyři nové písničky ve studiu v New Yorku. Krajčo v této souvislosti v rozhovoru pro deník Metro prohlásil, že „v New Yorku nás brali jako evropské velké hvězdy, na které chodí desetitisíce lidí v naší zemi, a přistupovali k nám s velkým respektem“.

Krajčo se s tím nepárá a na čtenáře Metra pálí naplno – za hranicemi Česka jeho kapelu sice skoro nikdo nezná, ale podle rozhovoru to vypadá, že by mu mohl popularitu závidět i Velký Karel. Jestli si to Krajčo skutečně myslí, nebo zda jde ve zmíněném rozhovoru pouze o drzé PR ve stylu „když se nepochválím já, nikdo jiný to neudělá“, ať každý posoudí sám. Když už je však řeč o nahrávání v New Yorku, přímo se nabízí srovnání s jiným Richardem, který ve městě, které nikdy nespí, také nahrával – totiž slovenským bardem Müllerem.

Müllerova deska 44, nahraná s vynikajícími americkými hudebníky (například Omarem Hakimem), je skutečnou lahůdkou. A ještě lepší je záznam koncertu, který Müller s hudebníky ze 44 odehrál před jedenácti lety v Bratislavě. Müller se otevřel natolik, až z toho dodnes při poslechu záznamu mrazí. Posluchač (divák) chápe, že nebýt hudby, zpěvák by zřejmě skončil opravdu katastrofálně, čímž se Müller ostatně během koncertu netají. Umění jako bytostný druh sebereflexe – tak to má přece být!

Pomineme-li takové „podružnosti“, jako že Krajčo se dobrovolně pasoval do nedůstojné role Babišova slouhy a že Müller se hlásí ke slovenskému prezidentovi Andreji Kiskovi (inteligentnější čtenář srovnání jistě pochopí; volič ANO ať si s tím neláme hlavu), nezbývá, než konstatovat, že Krajčovy písně – lepkavě sladké, vždy spolehlivě klouzající po povrchu – budou mít k Müllerovým vždy nebetyčně daleko, i kdyby je Krajčo nahrával s duchem samotného Johna Lennona.

 

17%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.