Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pondělí

13

Červenec 2015

Stověžatá v zajetí ANO, ČSSD a Trojkoalice

Napsal , v rubrice KOMUNÁL

Necelý rok stačil novému vedení pražského magistrátu k tomu, aby ukázalo, že předvolební řeči o profesionálním řízení hlavního města a transparentnosti byly skutečně jen – řečmi. Koaliční vládnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice je podivuhodnou směsicí amatérismu, cynismu a rejdů starých politických bafuňářů, k nimž se ochotně přidali noví.

Když deník Neovlivní.cz pod vedením jedné z mála skutečných novinářek v této zemi – Sabiny Slonkové – před časem natvrdo konstatoval, že Prahu řídí nikoli Adriana Krnáčová, nýbrž dvojice Karel Březina a Radmila Kleslová, šlo o lakonické personální shrnutí toho, co lze v posledních měsících v pražském komunálu sledovat.

Faktické lemplovství této vládní koalice v metropoli – počínaje slavným výběrem právních služeb pro zastupování Prahy ohledně pronájmu Škodova paláce a pozicí víceméně mrtvého brouka při výskytu znečištěné vody v Praze 6 konče – je jasně viditelné. Jak je však možné, že takové panoptikum stále drží pohromadě?

Odpověď lze nalézt právě v osobní rovině a personálních vztazích. Jestliže ODS a TOP 09 zaplatily volebním výsledkem za všechny skutečné a domnělé hříchy svého vládnutí, ČSSD – navzdory tomu, že i jí v Praze pronikavě ubyli voliči – opět stanula u vesla. Sociální demokraté v hlavním městě jsou totiž jako hodně dobrý tmel; kdokoli s potenciálem většiny v zastupitelstvu se může spolehnout, že to s ním „socani“ ochotně upečou. Letitá touha po moci a handlech nejrůznějšího druhu je ze strany Březiny a jeho věrných kumpánů samozřejmě vždy zdůvodněna nezbytnou hláškou o nutnosti prosazování sociálně demokratického programu… Za léta strávená ve vedení hlavního města či v konstruktivní opozici (respektive při stínování opozice, s benefity na oplátku) si pražští sociální demokraté vytvořili husté předivo osobních vazeb, díky nimž dokáží z každých voleb profitovat, a stali se dokonalými technology moci. Vlastně by ani příliš nepřekvapilo, kdyby někdejší přestup Radmily Kleslové z ČSSD do tehdy vznikajícího ANO byl předem připraveným tahem.

Na „zdravé jádro“ jsou nabaleni lidé z Trojkoalice, kteří v Praze tak dlouho, vlastně převelice dlouho, čekali na pobyt na výsluní. Kdo viděl radního Jana Wolfa (KDU-ČSL), který přišel před radnici Prahy 1 podpořit demonstranty proti výstavbě takzvaného maršmelounu, načež asi až tam zjistil, že hlavní město je rovněž účastníkem příslušného řízení ohledné této budovy, udělal si obrázek sám. Od členů Trojkoalice a zejména KDU-ČSL nelze očekávat, že by „položili“ vládnoucí koalici v metropoli – základní motiv mají podobný se svými stranickými druhy ve vládě; ti také ohromně dlouho čekali na záři reflektorů a tu „opravdovou“ jízdu. A ono to samozřejmě zní hned jinak, když tentokrát konečně jedete s kumpány do Špindlu jako radní…

Je tedy pravděpodobné, že současné vedení hlavního města vydrží hodně dlouho, asi až do příštích komunálních voleb. Pokud dojde k nějakým personálním změnám, budou jen kosmetické. Na podzim sociální demokraté údajně chystají na svých postech personální rošádu v Radě hl. m. Prahy. Hladoví vlčáci z městských částí se hlásí o svá práva a na spadnutí je přinejmenším jedna personální výměna. Na trapném stylu vládnutí pod taktovkou dua Březina – Kleslová se však bezpochyby nezmění vůbec nic.

P. S. Autor těchto řádků potkal před několika týdny Karla Březinu v ranních hodinách běžného pracovního dne – v obleku zrovna vcházel do haly pražského hlavního nádraží, jež je po rekonstrukci plné víceméně anonymních kaváren. Ty jsou v davech mimopražských cestujících vhodným místem pro nenápadnou schůzku. Karel však určitě někam jel.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.