Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Tak trochu jiný starosta – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Středa

5

Listopad 2014

Tak trochu jiný starosta

Napsal , v rubrice KOMUNÁL

V Praze 12 bude v tomto volebním období veselo: komunální politici se tam dohodli, že první dva roky na sebe vezme břímě starostování zástupce jednoho koaličního partnera, zatímco další dva roky zástupce druhého. Voliči nevěřícně zírají, politologové oprašují skripta a hledají nějaký precedent z minulosti, ovšem na radnici „dvanáctky“ mají radost, jaké že to ukuli báječné řešení.

Tuzemská demokracie snese už asi úplně všechno. V boji proti tradičním politickým stranám se v nedávných komunálních volbách vytáhla i nejrůznější lokální sdružení – problém je, že řada z nich je sice postavena na ideálech sousedské pospolitosti, nesmrtelných heslech proti korupci a podobně krásných záležitostech, nicméně jejich členové vesměs v lepším případě nemají žádné zkušenosti s řízením něčeho významnějšího, v tom horším se pak rekrutují z postmoderní množiny afektovaných reprezentantů různých alternativních proudů, kteří okázale opovrhují zavedenými politickými mechanismy.

Nutno podotknout, že nejen za vzestup hnutí ANO, ale také různých volebních slepenců s přílepkem „institucializované občanské společnosti“ si mohou tradiční strany samy. Kdyby se z nich v minulých letech nestaly uzavřené sekty, které opakovaně generují do zastupitelstev nejrůznější šíbry, novodobí spasitelé radnic a politiky vůbec by neměli příliš šancí zaujmout svou obsahovou prázdnotou.

Docela však děsí představa, že v Praze 12 jsme svědky nikoli ojedinělého výstřelku, nýbrž nové kreativní práce se zastupitelskou demokracií. Co kdybychom příště zavedli třeba institut rotujícího starosty s délkou funkčního období podle počtu odevzdaných hlasů?

100%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.