Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Úterý

14

Červenec 2015

Uprchlíci by měli vědět, komu se mají podobat

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza se nechal slyšet, že Česko přijme jen ty uprchlíky, kteří – kromě toho, že nebudou bezpečnostním rizikem – splní kritéria jisté integrovatelnosti. Pod tímto pěkným pojmem se podle tajemníka skrývá především otázka vzdělání a schopnosti nalézt práci.

Přestože je jasné, že pan tajemník dře jako kůň, nebylo by od věci, kdyby jeho úřad – když už se stal hlásnou troubou přistěhovalecké politiky – napnul svůj elán také na definici typického Čecha. Takový uprchlík by totiž mohl být zmaten; zatímco někdo z domácí kotliny mu kreslí na uvítanou šibenici, druhý v něm vidí vítané zpestření zatuchlého tuzemského genofondu. Jak známo, příklady táhnou, a tak by bylo skutečně nejlepší, pokud by uprchlík přicházející doslova z jiné galaxie hned od počátku věděl, co to je hloubková integrace nad rámec bezpečnostních kritérií, vzdělání a schopnosti najít si práci.

Je modelem správného Čecha figura navlečená do laciného oblečení z tržnice, jejíž stravovací režim se skládá převážně z uzenin nevalné kvality a problematicky vychlazené „desítky“? Nebo je to spíše fiškus, který umí stát připravit o nějaké ty dávky? (Ne že by nemohlo jít v případě obou definic o totožného člověka.) Či je snad tuplovaným Čechem exemplář, jemuž neodbytně čouhá sláma z bot, který však zázračně zbohatl v devadesátých letech, takže dnes je ta sláma pozlacená?

Podobných charakteristik by samozřejmě bylo možné nalézt spoustu. Státní tajemník Prouza by nám tedy měl – v zájmu co nejdokonalejší integrace uprchlíků – jasně říct, jak vlastně vypadá onen bájný, maximum kritérií splňující Čech.

 

100%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.