Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
V kolika jsi registrech, tolikrát jsi člověkem – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Pátek

5

Únor 2016

V kolika jsi registrech, tolikrát jsi člověkem

Napsal , v rubrice DOMÁCÍ

Je dojemné sledovat, jak čeští poslanci v nebývalé jednotě odmítají vznik registru, v němž by lidé mohli kontrolovat, jaký politici vlastní majetek. 

Pro pořádek je nutné našim zvoleným zástupcům připomenout, jakými registry nás obšťastňují či hodlají obšťastnit oni: zdravotními registry nejrůznějšího druhu, registrem bankovních účtů, registrem veškeré podnikatelské činnosti (EET, kontrolní hlášení DPH), registrem sázejících osob – a jistě se v jurodivých hlavách nápad na ještě nějaký nový registr objeví.

Proč se politici tolik brání tomu, aby se každý občan mohl podívat na jejich majetkové poměry? Prý kvůli riziku vykradení a také kvůli ochraně soukromí. Jednokolejné registry v opačném směru – k veřejnosti – jsou však podle politiků v pořádku. Mají přece sloužit „pouze“ k výhradnímu dozoru přísného táty, tedy státu, nad našimi životy, kdy nám v soukromí mají čmuchat jenom státní orgány. Takové sdělení má nicméně dvě velká ALE: pokud jde o kontrolu majetku, přece politiky nikdo nenutí, aby se šli živit zrovna touto činností (a jestli se tak rozhodnou, jejich zaměstnavatelé – voliči – mají právo vědět, kdo se dal do veřejné služby s holým zadkem, přičemž dnes je milionář, a ptát se, jak jste to dokázal, můj milý?); v případě obhajoby registrů dohlížejících na občany vcelku směle obstojí námitka, že tyto registry jsou (budou) nejen trapné, ale navíc propustné jako cedník – v Česku, kde se vše vyslepičí (zmiňme například aktuální případ úniku informací z jednání Bezpečnostní rady státu ohledně případu unesených Čechů v Libanonu, již klasické zveřejňování přepisů policejních odposlechů apod.), je totiž ochrana osobních dat pouhou chimérou.

Přímo k popukání je rostoucí rozčarování proletariátu, který má tolik rád neomarxistického premiéra Bohuslava Sobotku a ministra silné ruky Andreje Babiše. Dokud šlo o ty „zlé“ drobné živnostníky, kteří podle obou těchto pánů ostošest kradou, prostý lid registrační bič bezvýhradně schvaloval. Po zveřejnění informací o plánovaném zavedení registru bankovních účtů se však na sociálních sítích a v komentářích pod příslušnými články zvedla vlna nevole – a to právě hojně i na těch webech, kde mají eldorádo milovníci všeobjímajícího státu a této vládní koalice.

Dnes už vědí nejen modří: registrační mánie v Česku připomíná čím dál tím víc vypuštěného džina. Jestli si prostomyslní lidé z řad voličů ČSSD, ANO a KDU-ČSL donedávna mysleli, že jej lze po ztrestání „zlých“ živnostníků nacpat zpět do lahve, teď vidí, jak se mýlili.

Možná to nebude trvat ani tak dlouho a naplní se temné proroctví jedné diskutující, která vyjádřila obavu, že už jen čeká, kdy ji Babiš nechá označit čipem. Pak si plakejte, pomýlení.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.