Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /www/doc/www.expost.info/www/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Zrušme konečně městskou policii! – Expost.info – Vítězslav Dobeš

Expost.info – Vítězslav Dobeš

Fejetony – Komentáře – Glosy

Úterý

31

Prosinec 2013

Zrušme konečně městskou policii!

Napsal , v rubrice KOMUNÁL

Není to žádné tajemství: městská policie má v Česku tak úžasné renomé, že ji snad nikdo nebere vážně. Strážníci se mohou vztekat, jak chtějí, případně ve všemožných internetových diskuzích hájit svou profesionalitu, ale poněvadž jde v jejich podání nezřídka o dost diskutabilní pojem, jeví se tyto snahy jako snažení Sisyfovo.

Aby bylo jasno: autor těchto řádků kdysi v rámci své novinářské profese psal mimo jiné o policii a rozhodně proti ní nic nemá. Vycházeje z vlastních zkušeností a mnoha osobních svědectví si však troufá tvrdit, že rozdíl v profesionalitě práce policistů a strážníků je mnohdy nebetyčný (ačkoli i mezi strážníky se samozřejmě najdou lidé, kteří svou práci zvládají jak odborně, tak lidsky).

Zatímco policista (příslušník Policie ČR) je stále členem organizace, která má – ať se to někomu líbí, nebo ne – jistý polovojenský charakter a kde jaksi nejrůznější dobrodružné povahy nemají příliš šancí na dlouhodobé přežití, u „měšťáků“ si takovým tvrzením jisti být nemůžeme.

Samostatnou kapitolou je pak smutně proslulá úroveň empatie strážníků. Snad každý zná případy, kdy řidič spáchá naprosto bagatelní přestupek, a když jej při tom přistihne strážník, velmi pravděpodobně se to bez pokuty neobejde, byť lze situaci řešit i domluvou. V tomto směru městská policie poměrně věrně připomíná bývalé příslušníky totalitní VB, kteří byli hodnoceni podle „čárek“, tedy podle toho, jak čilí byli v represi.

Co s tím? Návod je překvapivě jednoduchý, ale vinou politické nevůle (vzešlé především od většiny starostů) zřejmě neuskutečnitelný. Kdyby se městská policie zákonem včlenila do Policie ČR a v jejím rámci se stala specializovaným městským (obecním) útvarem, bylo by po problému. Exaktní organizační struktura republikové policie, její jednotné „know-how“ a kvalitní kontrolní činnost by ze sboru brzy vyhnaly všechny dobrodruhy z řad bývalých strážníků, kteří mají blíže k pracovníkovi nějaké méně kvalitní bezpečnostní služby než ke standardnímu policistovi. Příslušníci takového městského útvaru by se navíc začali věnovat hlavně skutečnému hlídkování v ulicích místo nekonečného hledání špatně zaparkovaných aut.

Jak již ale bylo naznačeno, starostové snad ze všech politických stran se prostřednictvím kolegů v parlamentu postarají, aby o své „měšťáky“ nepřišli. Na více klasických pochůzkářů v ulicích si tak i nadále musíme nechat zajít chuť.

0%

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Zanechte komentář:

Vzhledem k tomu, že publikování komentářů nepodléhá jakékoli předchozí registraci, příspěvky jsou zveřejňovány až po ověření, jestli splňují základní parametry slušné diskuse. Všechny korektní – byť i nesouhlasné – názory zde samozřejmě vítám.